phone
Infolinia i pomoc
+48 87 737 1900
Pn - Pt 8:00 - 16:00, Sob 9:00 - 14:00
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Czy na pewno chcesz usunąć produkty z koszyka?
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Ranking opon letnich w 2023 roku — Nowości, testy i recenzje

2023-03-16

Opony letnie to bez wątpienia jedna z najważniejszych rzeczy w każdym samochodzie i powinieneś dokonać, jak najlepszego ich wyboru.

Poznaj ranking opon letnich 2023 oraz dowiedz się, dlaczego komfort jazdy na oponach letnich jest większy niż na oponach uniwersalnych lub – co gorsza – zimowych przy wysokich temperaturach. Po przeczytaniu kilku poniższych akapitów opony letnie nie będą miały przed Tobą żadnych tajemnic oraz zdobędziesz wiedzę na temat nowości wśród opon letnich.

Jakie opony letnie warto wybrać w 2023 roku? Ranking najlepszych produktów

Opony letnie można oceniać pod kątem różnych parametrów. Jedną z najważniejszych rzeczy, która wpływa na bezpieczeństwo opon letnich, jest droga hamowania, jaką osiąga auto w takie opony wyposażone. Bezapelacyjnym liderem w tej kategorii są opony Uniroyal Rain Sport 3, które cechują się wyjątkowo krótką drogą hamowania na mokrej nawierzchni.

10 najlepszych opon letnich 205/55 R16 według ADAC

W testach niemieckiego automobilklubu ADAC (ranking opon letnich 2023) opisanych dokładniej poniżej najlepsze miejsca zajęły:

  1. opony Goodyear EfficientGrip Performance 2
  2. opony Continental PremiumContact 6
  3. opony Michelin Primacy 4+
  4. opony Bridgeston Turanza T005
  5. opony Nokian Wetproof
  6. opony Falken ZIEX ZE310 ECORUN
  7. opony Continental UltraContact
  8. opony Kumho Ecsta HS52
  9. opony Hankook Ventus Prime4
  10. opony Nexen N’Fera Primus

Tak wygląda ranking opon letnich na ten rok i warto po wybraniu konkretnego modelu sprawdzić, jakie on zajął miejsce i jak zaliczył testy opon letnich. Taka wiedza pozwoli Ci uniknąć najsłabszych modeli i skupić się na tych z górnych miejsc rankingu.

Nowości na rynku opon letnich - jakie technologie zastosowano?

Producenci opon prześcigają się w prezentowaniu swoim klientom coraz to nowszych systemów, które mają pomóc w zapewnienie komfortu jazdy, trwałości oraz krótszej drogi hamowania. Na jakie nowości wśród opon letnich warto zwrócić uwagę? Opony Bridgestone Turanza 6 są jednymi z najlepiej sprawdzających się na mokrej nawierzchni. Dzieje się tak dzięki technologiom takim jak Techsyn – ulepszony kauczuk syntetyczny wzbogacany jest specjalną krzemionką, co zwiększa wytrzymałość, jednocześnie obniżając opory toczenia oraz technologia Enliten – czyli specjalna budowa opony zmniejszające jej wagę nawet o 10 procent bez utraty parametrów. Podobnie różne nowości wprowadza firm Goodyear. Na przykład w oponach Goodyear Efficientgrip Compact 2 zastosowane zostały technologie Wet Grip – zwiększenie przyczepności na mokrej nawierzchni, Dry Stability – większa stabilność na suchym czy Mileage Plus, czyli zwiększenie trwałości opony.

Wciąż oczywiście pojawiają się także artykuły i newsy o oponach, które nie będą potrzebowały pompowania czy też takich w 100 procentach wykonanych z materiałów odnawialnych. Opony bezpowietrzne są zapowiadane na przyszły rok, ale może to jeszcze trochę zająć. Na polu produkcji opon z materiałów odnawialnych prym wiedzie marka Goodyear, ale wciąż to raczej opony pokazowe, a nie modele seryjne.

Za to coraz częściej pojawiają się modele przeznaczone do samochodów elektrycznych. Są to między innymi opony Yokohama ADVAN db V552, Michelin EV czy Bridgestone Ecopia500.

Warto więc śledzić nowości wśród opon letnich, aby móc w każdej chwili skorzystać z najnowszych zdobyczy techniki w dziedzinie produkcji ogumienia.

Jakie najbardziej wymagające testy przeszły opony letnie w rankingu 2023?

Ciesząca się chyba największym zaufaniem w świecie motoryzacji organizacja ADAC co roku przeprowadza testy opon letnich, zimowych i całorocznych. Ranking opon letnich wykonany przez ADAC/OAMTC (Automobilklub niemiecki i automobilklub austriacki) prezentowany jest na całym świecie jako ten najważniejszy. Wszystkie modele opon poddaje się tym samym próbom. Są to między innymi hamowanie z prędkości 80 km/h, czyli testy przyczepności na suchej i mokrej drodze, ocena ścieralności, ocena poziomu generowanego hałasu oraz oporów toczenia i efektywności paliwowej. Warto tutaj podkreślić, że rozbieżność parametru hamowania na mokrym jest olbrzymia – najgorsze opony nieznanych azjatyckich marek potrzebują prawie dwukrotnie większego dystansu na wyhamowanie auta niż topowe modele renomowanych marek. Test opon letnich to bardzo dobre źródło wiedzy o parametrach takich jak przyczepność opon letnich czy komfort jazdy na oponach letnich.

Jakie kryteria brać pod uwagę wybierając opony letnie?

Wybierając opony letnie do swojego samochodu, powinieneś zwrócić uwagę na szereg parametrów. Są to między innymi:

  • Rozmiar opony – tutaj sprawa wydaje się prosta, w instrukcji samochody jest podane, na jakich oponach powinien on jeździć, ale sporo osób z różnych powodów kupuje opony różniąca się od tego rozmiaru. To zjawisko może prowadzić do wielu niekorzystnych zjawisk na przykład wadliwego działania elektronicznych systemów wspomagania jazdy (ABS, ESP, ASR i podobne) czy szybszego się ich zużywania, większego spalania (przy szerszych oponach) oraz przekłamywania prędkości jazdy;
  • Przyczepność opony – to kluczowy parametr odpowiadający za to jak dobrze będzie się prowadziło auto i jaka będzie jego droga hamowania;
  • Indeks prędkości opony – tutaj oczywiście powinien on być, co najmniej taki jak jest zalecany w instrukcji pojazdu. Opony letnie z wyższym indeksem wytrzymają dłużą eksploatację, czyli oznacza to większą trwałość opon letnich;
  • Indeks nośności opony – tutaj również należy wybrać opony z indeksem nie mniejszym niż ten zalecany przez producenta auta;
  • Poziom hałasu opony – to parametr, który wiele osób chce mieć jak najniższy ten wskaźnik, to również korzystne dla otoczenia. W dobie coraz lepiej wygłuszonych aut często przy niedużych prędkościach słyszalny jest głównie szum opon;
  • Opory toczenia – to parametr, od którego zależy ilość spalanego paliwa, dlatego dobrze, aby był niski. Jednak jego obniżanie zmniejsza przyczepność, więc trzeba tutaj poszukać złotego środka, jeśli chcemy jeździć ekonomicznie albo pogodzić się z większym spalaniem, jeśli chcemy jeździć maksymalnie bezpiecznie i komfortowo;
  • Data produkcji opony – opony uznawane są za nowe przez 3 lata od daty produkcji. Niestety nie jest to respektowane przez wielu sprzedawców, gdyż stosowanie normy w tym względzie jest dobrowolne. Po tej dacie opony powinny być oznaczane jako używane. Ważne poza samą datą są również warunki, w jakich opona była przechowywana. Właśnie dlatego najlepiej jest zamawiać opony w sprawdzonych sklepach, gdzie mamy największą pewność, że zakupiony towar będzie pełnowartościowy.

Bezpieczeństwo, trwałość, przyczepność i komfort jazdy - jakie opony spełniają te wymagania?

Wszystkie sprzedawane w Polsce opony letnie, zimowe oraz całoroczne powinny spełniać i w większości spełniają narzucone normy. Jednak zdecydowanie najlepiej jest skupić swoje poszukiwania na oponach od najlepszych producentów. Firmy bez historii i doświadczenia często oferują opony letnie w znacznie niższych cenach, jednak testy opon letnich oraz ranking opon letnich 2023 bezlitośnie pokazują, że są to konstrukcje, na których nie można polegać w trudnych sytuacjach, jakich na naszych drogach nie brakuje. Podobnie sprawa ma się z trwałością takich opon. Jeżeli więc zależy Ci na bezpieczeństwie oraz cenisz sobie komfort jazdy na oponach letnich, to wybierają modele, które ranking opon letnich umieszcza wysoko.

Pamiętaj o tym, że przy każdej wymianie ogumienia powinna być wykonana tak zwana optymalizacja felg i opon. Niestety w wielu warsztatach, zwłaszcza podczas najgorętszych okresów zmiany opon, pomija się tę czynność w celu zaoszczędzenia czasu i zajęcia się kolejnym klientem. Optymalizację koła wykonuje się na wyważarce, która umożliwia dobranie takiego umiejscowienia opony względem felgi, aby ich nierówno rozłożone masy (zawsze są jakieś niedokładności i ubytki) wzajemnie się znosiły, dając jak najmniejsze niewyważenie. Mniejsze niewyważenie jest ze znacznie łatwiejsze do wyrównania dodawanymi ciężarkami, jeśli zajdzie taka konieczność.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023

Polecane

pixel