Jak czytać oznaczenia na felgach? Parametry felg
Felga aluminiowa to wyrób, którego prawidłowe i precyzyjne dopasowanie do samochodu jest koniecznością. Wiąże się to z bezpieczeństwem oraz ze spełnieniem przepisów prawa. Umożliwia także bezproblemowe dopasowanie opony. Wszystko to jest możliwe dzięki normalizacji właściwości każdego koła. Oznaczenia felg składają się z tak wielu parametrów, bo i różnorodność dostępnych pojazdów jest ogromna. Jakie są podstawowe właściwości opisujące praktycznie każdą felgę?
Podstawowe parametry felgi, które należy sprawdzić przed zakupem
Do podstawowych oznaczeń na felgach należy zakwalifikować: rozmiar felgi, ilość otworów na śruby, rozstaw śrub montażowych, szerokość felgi, ET i średnicę otworu centrującego. Wszystkie podane oznaczenia dotyczą geometrii, czyli wymiarów danej felgi. Zobaczmy, które konkretne wymiary odpowiadają danemu parametrowi. Pomoże nam w tym rozszyfrowanie symboli na felgach
Wymiary i oznaczenia felg
Poniższa grafika przedstawia podstawowe parametry geometryczne felg. Przytaczamy także szczegóły dotyczące każdego oznaczenia
[A] Rozmiar felgi - to średnica całej obręczy podawana w calach. Możliwe rozmiary felg do danego auta są z góry założone przez producenta. Jest to o tyle istotne, że pozwala na zmieszczenie całego koła w nadkolu. Ma to także znaczenie ze względu na rozmiar układu hamulcowe. Duża tarcza hamulcowa z wielotłoczkowym zaciskiem wymaga felgi, która “pomieści” cały ten układ. Dlatego warto stosować felgi w rozmiarze przewidzianym przez producenta. Każda zmiana na rozmiar inny niż przewidział producent, musi być poprzedzona odpowiednią weryfikacją. Należy się liczyć także z utratą gwarancji w przypadku pojazdów, które ją posiadają.
[B] Szerokość obręczy - mierzona jest pomiędzy wewnętrznymi płaszczyznami kołnierzy felgi. Jest podawana w calach. Dobierając ogumienie do felgi, należy wziąć pod uwagę ten parametr oraz zalecenia producenta auta. Szerokość felgi to parametr, który ma wpływ na to, czy felga zmieści się w nadkolu i nie będzie o nie obcierać - na przykład przy skręcaniu.
[C] Rozstaw śrub montażowych i ich ilość - ten parametr każdej felgi jest zawsze podawany w formacie a x b [mm], gdzie a to ilość otworów montażowych, natomiast b to rozstaw otworów, czyli średnica okręgu, na którym się znajdują owe otwory. Są one zawsze umieszczone równomiernie i osiowo. Średnica tego okręgu, w przeciwieństwie do średnicy całej felgi, jest wyrażana w mm. Ilość otworów montażowych musi odpowiadać ilości śrub (kołków) na piaście danego pojazdu.
[D] ET - parametr ET (z niem. Einpress Tiefe) to inaczej offset, czy odsadzenie. Podawany jest w milimetrach i jest ściśle powiązany z szerokością konkretnej felgi. Kryje się za nim odległość powierzchni montażowej od osi symetrii felgi.
[E] Otwór centralny felgi - jest to wymiar podawany w milimetrach i określa średnicę otworu centralnego felgi. Jeżeli auto posiada mniejszą średnicę piasty, możliwe jest zastosowanie dodatkowych pierścieni centrujących.
Gdzie szukać oznaczeń na felgach aluminiowych?
Każdy model felgi posiada swoje oznaczenie, które jest nadawane przez producenta. Możesz je znaleźć na feldze - często jest wytłoczone od wewnętrznej strony felgi, na przykład na jednym z ramion. Poniższe zdjęcia przedstawiają jedną z naszych felg aluminiowych. Jak widać z łatwością można z niej odczytać wszystkie oznaczenia.
Oznaczenia felg można też znaleźć na kartonie czy karcie produktu w naszym sklepie internetowym z felgami i oponami. Odczytać stamtąd można też parametry techniczne felgi aluminiowej, dzięki którym idealnie dopasujesz felgę do swojego samochodu.
Gdzie szukać oznaczeń na felgach stalowych?
Oznaczenia nadawane są przez producenta. Tak jak w przypadku felg aluminiowych, felgi stalowe również posiadają wytłoczone oznaczenia - każdy producent umieszcza je inaczej, ale zazwyczaj możesz je znaleźć na froncie felgi. Dzięki nim idealnie dopasujesz felgę stalową do swojego samochodu. Poniższe zdjęcia przedstawiają stalówki dostępne w naszym sklepie i jak widać z łatwością odczytasz na nich wszystkie parametry techniczne.
Co oznaczają symbole na felgach?
Przykładowe oznaczenie felgi może wyglądać następująco: 17x7.5J 5x112 ET38 66.5. Czego dowiadujemy się z tego zapisu? Zobaczmy:
- 17 - średnica felgi wyrażona w calach,
- 7.5 - szerokość felgi wyrażona w calach,
- J - to profil kołnierza dedykowany do aut osobowych,
- ET38 - to odsadzenie felgi samochodowej wynoszące 38 mm,
- 66.5 - średnica otworu centralnego wyrażona w mm.
Jak odczytać ET felgi?
ET jest wymiarem podawanym w milimetrach. Oznacza odległość pomiędzy płaszczyzną montażową (powierzchnia styku felgi z piastą pojazdu) a osią symetrii felgi (płaszczyzna przechodząca przez środek szerokości obręczy). Poniższy rysunek prezentuje, która odległość to parametr ET.
Aby więc wyznaczyć ET, wystarczy zmierzyć odległość pomiędzy dowolnym punktem na płaszczyźnie montażowej we wnętrzu felgi, który przylega bezpośrednio do piasty koła, a osią symetrii felgi. Jednak w praktyce nie zawsze jest to łatwe. Dodatkowo w tym wypadku pomiar musi być dokładny co do milimetra. Dlatego oznaczenie ET na felgach jest powszechnie stosowane. Ułatwia to szybkie odczytanie wartości tego parametru.
Obliczenia związane z ET mają szczególne znaczenie, jeśli chcemy zastosować felgi o innej szerokości niż fabryczne. Koła o większej szerokości niż oryginalne to jeden z powszechniejszych zabiegów tuningowych. To gdzie względem pojazdu jest osadzona felga, zależy nie tylko od wartości ET. Ważna jest również szerokość. Brzeg obręczy o szerokości 9.5” będzie bardziej wysunięty od środka pojazdu niż w przypadku felgi 7.5” - nawet jeśli wartość ich ET będzie identyczna.
Poprawny dobór felg do każdego auta
Oznaczenia felg kryją w sobie wiele istotnych informacji, dlatego przed zakupem wymarzonych felg do Twojego auta należy dokładnie zweryfikować te parametry. Pomocny jest nasz konfigurator doboru - zarówno według modelu samochodu, jak i według rozmiaru felgi. W razie wątpliwości nasz wykwalifikowany zespół chętnie pomoże w wyborze odpowiednich alufelg.