phone
Infolinia i pomoc
+48 87 737 1900
Pn - Pt 8:00 - 16:00, Sob 9:00 - 14:00
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Czy na pewno chcesz usunąć produkty z koszyka?
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Ciśnienie w oponach - jak sprawdzić?

2023-06-26

Właściwe ciśnienie w oponach Twojego samochodu to sprawa bardzo dużej wagi i dlatego powinieneś je sprawdzać regularnie i bardzo dokładnie.

Jak najłatwiej i najlepiej sprawdzać ciśnienie w oponach? Tego właśnie dowiesz się w kilku poniższych punktach wyjaśniających ten temat. Zapoznasz się także z tym, jak poważny jest wpływ ciśnienia na jazdę oraz przyśpieszone zużycie opon.

Dlaczego sprawdzanie ciśnienia w oponach jest ważne dla bezpieczeństwa na drodze?

Regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach gwarantuje, że zawsze będziesz poruszał się na dobrze napompowanych kołach, o co powinieneś zawsze dbać. Przy złym ciśnieniu – zwłaszcza za niskim – prowadzenie pojazdu oznacza znacznie niższe bezpieczeństwo na drodze. Najgroźniejsze jest wydłużenie drogi hamowania, a także zmniejszenie prędkości, przy której dojdzie do aquaplaningu. Potocznie określane jako wjechanie na wodę zjawisko aquaplaningu prowadzi do całkowitej utraty kontroli nad samochodem. Opona o za niskim ciśnieniu ulega również szybszemu nagrzewaniu, co może doprowadzić do jej wystrzału. Wszystkie te zjawiska są zależne od jakości danej opony, właśnie dlatego warto zamawiać ogumienie najlepszych producentów wybierając sprawdzone modele takie jak na przykład Bridgestone Potenza S001.

Jak sprawdzić ciśnienie w oponach?

Sprawdzanie ciśnienia w oponach możesz przeprowadzić na kilka sposobów w zależności od tego, gdzie chcesz to zrobić i jakim sprzętem akurat dysponujesz.

Wykorzystanie manometru

Prosty manometr określany również jako ciśnieniomierz do kół możesz nabyć w każdym sklepie motoryzacyjnym czy hipermarkecie oraz na stacjach benzynowych. Zakłada się go na wentyl w kole i odczytuje wynik z analogowej skali lub też zostaje on pokazany na cyfrowym wyświetlaczu. Koszt takiego urządzenia to w zależności od jego klasy i producenta to kilkadziesiąt czy sto kilkadziesiąt złotych – choć dostępne są także model znacznie droższe przeznaczone do warsztatów czy obsługi dużych flot pojazdów.

Wykorzystanie wskaźników ciśnienia

Jeszcze prostsze jest sprawdzenie ciśnienia w oponach za pomocą systemu wyposażonego w umieszczone w oponach czujniki ciśnienia. Wtedy wartości po prostu odczytujesz na wyświetlaczu samochodu. Gdy ciśnienie przekroczy ustawiony zakres w dół czy w górę powinien pojawić się na nim również ostrzegawczy komunikat. Jeżeli zmieniasz opony i musisz takie czujniki wymienić na nowe lub zmieniłeś ich umiejscowienie na inną oponę to może być Ci do prawidłowego ich sparowania z autem potrzebny specjalistyczny programator TPMS. Dzięki niemu będziesz mógł tę czynność przeprowadzić sam bez wizyty w specjalistycznym zakładzie.

Wykorzystanie stacji benzynowej

Na każdej dobrej stacji benzynowej znajdują się kompresory do pompowania kół, które są wyposażone w manometry podające ciśnienie. To wygodny sposób na upewnienie się na przykład w trasie, że wszystko jest w porządku i czy właściwe ciśnienie w oponach jest utrzymane i czy kontynuacja jazdy jest w pełni bezpieczna.

Jakie jest właściwe ciśnienie w oponach?

Każda opona ma podane maksymalne ciśnienie pracy – znajdziesz je na boku opony. To jednak wartość, której nie wolno przekraczać, a nie ta, która sprawdzi się najlepiej. Taką informację możesz znaleźć w instrukcji Twojego samochodu lub na tabliczce, która jest zazwyczaj zamontowana na słupku lub na przednich drzwiach przy zamku albo też na klapce paliwa. Zazwyczaj standardowe ciśnienie rekomendowane przez producentów w pojazdach osobowych to około 2,2 bara (31,9 PSI, 220 kPa).

Jak często należy sprawdzać ciśnienie w oponach?

Najprostsza odpowiedź to taka, że utrzymanie ciśnienia w oponach należy sprawdzać regularnie. Co to jednak dokładnie znaczy?

Zalecenia producenta

Na przykład producent opony Dębica Frigo 2 rekomenduje sprawdzanie ciśnienia w oponach raz na miesiąc a w okresie zimowym, gdy są duże wahania temperatur nawet częściej.

Okresowe sprawdzanie ciśnienia

Dobrze jest w celu upewnieni się, że pojazd posiada właściwe ciśnienie w oponach stosować się do wyżej wspomnianych zaleceń producenta. Dodatkowo warto sprawdzić ciśnienie w oponach przed każdą dłuższą podróżą jak i w razie pojawienia się jakichkolwiek sygnałów, że może coś być nie tak z oponami.

Jakie są konsekwencje niewłaściwego ciśnienia w oponach?

Złe ciśnienie w oponach ma bardzo liczne negatywne konsekwencje.

Bezpieczeństwo na drodze

Wpływ ciśnienia na jazdę jest olbrzymi. Najważniejszym zagrożeniem jest znaczne wydłużenie drogi hamowania przy zbyt niskim ciśnieniu w oponach. Pogorszone jest także precyzyjne sterowanie samochodem, co sprawia problemy przy szybszych zakrętach. Jeśli ciśnienie w oponach jest równe po obu stronach prowadzi do ściągania pojazdu podczas jazdy wprost jak i do obracania pojazdu przy gwałtownym hamowaniu. Wszystkie te zjawiska są wyjątkowo niebezpieczne i mogą być przyczyną bardzo groźnych wypadków.

Nierównomierne zużycie opon

Nierównomierne zużycie opon to również efekt różnego ciśnienia. Jeżeli na przykład przez dłuższy czas zawodzi utrzymanie ciśnienia w jednej z nich, to będzie się ona bardziej nagrzewać i inaczej pracować przy skręcaniu czy hamowaniu. Zbyt duże ciśnienie prowadzi natomiast do mocniejszego zużycia bieżnika i ścierania się jego środkowej części.

Wzrost kosztów eksploatacji

Zarówno zbyt małe ciśnienie w oponach, jak i zbyt duże wpływa na koszty eksploatacji pojazdu. Za niskie zwiększa opory toczenia i co za tym idzie spalanie lub zużycie prądu w pojazdach elektrycznych. Pilnowanie prawidłowego ciśnienia w oponach podobnie, jak ecodriving jest więc działaniem ekologicznym. Za duże ciśnienie może ten koszt nieznacznie obniżyć, ale obniża to bezpieczeństwo jak i prowadzi do znacznie szybszej konieczności wymiany kosztownych przecież opon. Wybuch zbyt mocno napompowanej i przegrzanej opony może mieć tragiczne konsekwencje.

Obniżony komfort jazdy

Komfort jazdy to kolejna rzecz, która zależy również od tego, czy zapewniłeś właściwe ciśnienie w oponach swojego samochodu – zbyt twarde opony to więcej drgań przenoszonych na cały pojazd.

Jak utrzymać odpowiednie ciśnienie w oponach?

Utrzymanie ciśnienia w oponach jest dość proste i polega na kilku prostych zaleceniach.

Regularne sprawdzanie ciśnienia opon

Regularnie sprawdzanie, jakie jest ciśnienie w oponach to najprostsze i najskuteczniejsze działanie. Możesz tego dokonać na różne przedstawione wyżej sposoby. Pamiętaj o tym, zwłaszcza gdy spada temperatura, która ma duży wpływ na ciśnienie w oponach. Różnica między temperaturą plus 20 stopni a minus 30 może oznaczać spadek ciśnienia w oponie o 0,5 bara.

Dbanie o szczelność opon

Należy również sprawdzać stan zaworów i ich osłon. Jeżeli do zaworu będzie dostawała się woda i brud może to spowodować jego nieszczelność. Podobnie oceniaj stan samej opony jak i felgi, gdyż przy bezdętkowym ogumieniu oba te elementy muszą ściśle do siebie przylegać, aby zapewnić prawidłowe utrzymanie ciśnienia. Problemy ze szczelnością mogą także wynikać ze złego doboru opon do felgi – zła szerokość też inny profil obu tych elementów.

Konsultacja z serwisem samochodowym

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do szczelności swoich opon, czy w ogóle ich stanu to udaj się do porządnej stacji serwisowej, która dokona ich fachowej oceny, wykona naprawy, jeśli są możliwe lub zarekomenduje wymianę opon na nowe, co często jest jedynym wyjściem. Bezpieczeństwo na drodze to powinien być priorytet i nie warto na tym elemencie oszczędzać.

Jeśli szukasz dobrego i taniego ogumienia do swojego samochodu to sprawdź opony Nankang mające chyba najlepszy stosunek ceny do jakości na rynku.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023

Polecane

pixel