phone
Infolinia i pomoc
+48 87 737 1900
Pn - Pt 8:00 - 16:00, Sob 9:00 - 14:00
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Czy na pewno chcesz usunąć produkty z koszyka?
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Różnice między oponami letnimi i zimowymi

2015-01-28

W krajach takich jak Czechy, Finlandia, Niemcy czy Rumunia istnieje obowiązek jazdy zimą na oponach zimowych. Polskie prawo ? mimo często wracającego tematu ? nie wymusza na kierowcach takiego zachowania. Nie zmienia to jednak faktu, iż w momencie gdy na ulicach zagości śnieg, temperatura powietrza zbliży się do wartości zerowych, zmiana opon na zaprojektowane do używania w grudniu, styczniu czy lutym jest przejawem racjonalnego podejścia do życia. Czym różnią się opony zimowe od tych, które stosujemy przez większą część roku? Czy faktycznie warto w nie zainwestować?

Letnie i zimowe opony

Według danych statystycznych, ryzyko wypadków porą zimową jest sześciokrotnie wyższe, niż w trakcie ciepłych dni. Ma na to wpływ niższa temperatura, osłabiona widoczność czy padający śnieg. Jednym z elementów budowy pojazdu, który ma bezpośredni wpływ na jego przyczepność do podłoża są opony . Poza rozmiarami czy cenami różnią się okresem w jakim powinny być używane ? rozróżniamy opony letnie oraz zimowe. Dowiedzmy się co je różni i jak przekłada się to na sytuacje na drodze.

Letnie tylko latem, zimowe jedynie zimą

Już na pierwszy rzut oka widać różnice między oponami zimowymi i letnimi. W przypadku tych pierwszych, bieżnik tworzą rowki, zgrubienia, lamerki czy nacięcia, które dbają o większą przyczepność pojazdu na śniegu. Bieżnik opon zimowych zaprojektowany został z myślą konkretnie o tej porze roku i właśnie wtedy jego zadaniem jest poprawienie bezpieczeństwa na drodze. Co warto podkreślić, opony zimowe mają właściwości samoczyszczące ? dochodzi do tego w wyniku obrotu kół.

Opony letnie są zdecydowanie gładsze, zaprojektowane tak, by jak największa ich część zapewniała styczność z podłożem. Sprawdza się to idealnie w ciepłe dni powodując doskonałą przyczepność do czystego asfaltu.

Jednak różnice pomiędzy oponami letnimi i zimowymi nie dotyczą jedynie warstwy wizualnej. To co najważniejsze jest niedostrzegalne gołym okiem. Gumy zimowe, z racji gotowości do pracy w niskich temperaturach nie twardnieją gdy termometr za oknem pokazuje kilka kresek poniżej zera. Właściwość ta jest efektem wykorzystania krzemionki - składnika skał, piasku i różnych minerałów, który pozytywnie wpływa na przyczepność opony na śniegu i odporność na poślizgi. Opony zimowe są zatem stosunkowo miękkie, a dopiero w chłodne dni nabierają stosownej sztywności. Nie sprawdza się to jednak w porach ciepłych.

Gdy za oknem skwar, a nawet delikatne słońce, pełnię swoich możliwości zaprezentują opony letnie, które nie ulegając szybkiemu rozgrzaniu, doskonale zachowują się w wysokich temperaturach zapewniając odpowiednie właściwości do jazdy w ciepłe dni.

Opony - dystans hamowania

Używaj opon zgodnie z ich przeznaczeniem

Po to ktoś nazwał opony letnimi i zimowymi, by zasugerować właścicielom czas ich używania. Zaprojektowane z myślą o konkretnych porach roku pełnię swoich możliwości pokażą właśnie wtedy, gdy powinny być w ruchu. Jakiekolwiek odstępstwa od tych norm nie dadzą gwarancji przyczepności i bezpieczeństwa. Dlatego zdecydowanie zalecamy, by gdy tylko temperatura spadnie poniżej umownych 7 stopni Celsjusza, odwiedzić wulkanizatora i dokonać wymiany letnich gum na zimowe, zaś gdy zakończy się czas zimnych temperatur zdecydować się na powrót do poprzedniego stanu.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2015
pixel