Jak powstają felgi kute i czy naprawdę warte są swojej ceny?
Miłośnicy motoryzacji doskonale wiedzą, że znanych jest kilka metod produkcji felg aluminiowych. Wraz ze stopniem zaawansowania i trwałości finalnego produktu idzie cena, niestety nie zawsze atrakcyjna. Jednymi z najdroższym, ale również najtrwalszych felg aluminiowych są kute, uznawane za synonim najwyższej jakości i niezawodności. Chcąc zmienić komplet alusów w swoim aucie często zastanawiamy się ? czy faktycznie warto wydać tak wysoką kwotę za tego typu felgi? Czy są tego warte? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania poniżej.
Proces produkcji felg kutych
Istnieją cztery podstawowe metody produkcji felg ? niskociśnieniowa, grawitacyjna, rolowania i kucia. Ostatnia, w niektórych kręgach nazywana legendarną lub wręcz doskonałą, jest gwarancja otrzymywania wysoko specjalistycznej, solidnej i trwałej obręczy. Jak łatwo można wywnioskować, koszt jej zakupu jest ogromny. Felgi kute osiągają zawrotne kwoty, dlatego najczęściej spotykamy je w samochodach sportowych z najwyższej półki, gdzie nie ma mowy o kompromisach.
Proces powstawania felg kutych podzielić można na kilka etapów. Pierwszym oczywiście jest projektowanie ? wówczas widzimy wzór, dobierane są rozmiary felg, określany jest wygląd i konstrukcje produktu. Następnie dochodzi do istoty wytwarzania ? rozgrzane aluminium poddawane jest niewyobrażalnemu naciskowi, które formuje kształt felgi. Wtedy też ma miejsce analiza zmian w produkcie, wykrywane są naprężenia. Po teście naprężeń obręcz poddawana jest naciskowi na ramiona, następuje korekcja krytycznych obszarów. Felga przechodząc powyższe etapy staje się niemal perfekcyjna, a mimo to ponownie gości na testach ? konstruktorzy analizują jej solidność kolejny raz poddając ją siłom niespotykanym w codziennym użytkowaniu. Pozwala to na pełną gotowość do pracy nawet w ekstremalnie trudnych warunkach. Dopiero tak doświadczona felga trafia do lakierni, gdzie nabiera ostatecznego wyglądu.
Felgi kute produkowane pod indywidualne zamówienie
fot. forgiato.com
Opcja dedykowana dla naprawdę wymagająych klientów. Felga jest od samego początku projektowana i wykonywana wg wytycznych klienta. Nie ma żadnych ograniczeń co do koloru, kształtu czy nawet wykonanego dekielka. Ograniczać nas może jedynia nasza wyobraźnia lub budżet. Zobacz jak powstają felgi kute pod indywidualne zamówienie.
Szereg zalet i wysoka cena
Producenci felg aluminiowych wytwarzanych w procesie kucia wymieniają szereg cech, które decydują o ich wyjątkowości. Do największych zalet tego typu obręczy bez wątpienia należą:
- niesamowita wytrzymałość i odporność na nierówności na drodze
- niższa waga, a co za tym idzie większa dynamika, łatwiejsze hamowanie, mniejsze zużycie elementów zawieszenia
- brak korozji
- bogate wzornictwo
- nie ulegają odkształceniom nawet w warunkach rajdowych
- wyższy komfort jazdy
Czy warto?
Jeśli oczekują Państwo felg, które doskonale sprawdzą się w rajdach, gotowe będą służyć nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach, nigdy nie zawiodą, a przy tym będą atrakcyjnie wyglądać, wówczas odpowiedź brzmi ? tak, warto kupić felgi kute. Wyjątkowo wytrzymałe, a przy tym lekkie podniosą komfort jazdy i dadzą gwarancję wyjątkowej trwałości. W przypadku zwykłego, codziennego użytkowania auta, nawet na polskich drogach, niekoniecznie musimy inwestować w tego typu produkty, choć te są w stanie zaoferować nam niezwykle wiele, oczywiście kosztem wysokiej ceny.