Dobrze dobrane felgi zadbają o bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny
Decydując się na zmianę felg stalowych na aluminiowe przede wszystkim chcemy poprawić wygląd posiadanego pojazdu. Nowe, błyszczące obręcze są w stanie podnieść wartość estetyczną samochodu kilkukrotnie. Maksymalnie duże, zwracające wyłącznie uwagę przechodniów alusy obniżają komfort prowadzenia i bezpieczeństwo podczas jazdy. Wpływają na szybsze zużywanie elementów zawieszenia. Nie można o tym zapominać i w trakcie wyboru kierować się jedynie emocjami. Co nam z pięknej felgi, jeśli ta przy kontakcie z większą dziurą ulegnie nagłemu uszkodzeniu narażając nas oraz współpasażerów na niebezpieczną sytuację.
Felgi aluminiowe są synonimem nie tylko atrakcyjnego wyglądu, ale również wysokiego bezpieczeństwa w trakcie jazdy. W znacznym stopniu przyśpieszają odprowadzanie ciepła z hamulców, są również wytrzymalsze od stalowych odpowiedników. Jednak tyczy się to jedynie dobrej jakości, sprawdzonych obręczy, nie najtańszych zamienników.
Dobre felgi czyli jakie?
Pierwszy wybór, który na nas czeka przy zakupie felg aluminiowych, dotyczy rozmiaru obręczy. Z pomocą w podjęciu tej decyzji przychodzi nam producent samochodu, który w instrukcji obsługi auta wymienia dopuszczalne rozmiary felg dla konkretnego modelu. Najważniejsza jest wartość minimalna ? pod żadnym pozorem nie można zakładać felg mniejszych niż zaleca producent! Jeśli marzy nam się felga większa niż standardowa warto przy wyborze skorzystać z pomocy doświadczonych sprzedawców i doradców. Niemal każde felgi aluminiowe 15-calowe można zastąpić większymi ? 16- czy nawet 18-calowymi zyskując przy tym na atrakcyjności auta. Należy przy tym pamiętać, że większa felga oznacza konieczność zakupu opony o niższym profilu, co będzie miało bezpośredni wpływ na zachowanie auta na jezdni.
Dopasowując felgę do posiadanego auta należy zwrócić uwagę również na takie parametry jak liczba i rozstaw śrub mocujących, otwór centrujący czy osadzenie. Dane dotyczące śrub mocujących muszą w stu procentach się pokrywać, do pozostałych istnieją specjalne pierścienie przejściowe.
Gdy dobierzemy odpowiedni rozmiar felgi, czeka nas wybór konkretnego egzemplarza. Pewnym jest, że od najtańszych rozwiązań powinniśmy trzymać się z daleka. To jedyne pewne kryterium wyboru. Dobrze jest również zwrócić uwagę na atesty i homologacje, które świadczą o dopuszczeniu produktu do sprzedaży w naszym kraju, gdyż spełniają minimalne wymogi względem bezpieczeństwa.
Dobór felgi powinniśmy również uzależnić od warunków w jakich planujemy użytkować pojazd. Istnieje kilka metod produkcji felg, każdy z nich gwarantuje inne właściwości. Felgi produkowane metodą niskociśnieniową są trwałe i wytrzymałe, otrzymywane sposobem grawitacyjnym przede wszystkim tanie, ale i wrażliwe na niedoskonałości powierzchni jezdnej, zaś kute i rolowane niemal bezkonkurencyjne pod względem solidności, ale i wysokiej ceny.
Alusy kupuj z głową
Sprzedawcy felg często kuszą kupujących niewiarygodnie niskimi cenami za ? na pierwszy rzut oka ? atrakcyjnie wyglądające obręcze. Przestrzegamy ? należy ich unikać. Produkty które oferują są niskiej jakości, ich zakup idzie w parze ze sporym ryzykiem szybkiego uszkodzenia felgi, co może skończyć się kolizją, a nawet wypadkiem drogowym. Polecamy zakup jedynie sprawdzonych i pewnych rozwiązań, które mimo nieco wyższej ceny, odwdzięczą się poprawą komfortu jazdy oraz bezpieczeństwem, nawet na nierównym podłożu.